Válka nervů: Íránské válečné lodě dorazily do Saúdské Arábie


Dvě íránské válečné lodě zakotvily v saudském přístavu Džidda. Íránští představitelé tvrdí, že tento krok má za cíl „zvýšit sílu na otevřeném moři“ a „konfrontaci s íránofobií“. Zásobovací loď Kharg a torpédoborec Shaid Qandi zakotvily v sobotu v Rudém moři v přístavu v souladu s rozkazy nejvyššího vůdce Íránu ajatolláha Alího Chameneího.

„Tato mise si klade za cíl ukázat sílu Íránské islámské republiky na volném moři a konfrontovat íránofóbii,“ citovala agentura Fars admirála Habibollah Sayariho. Velitel dodal, že mise bude trvat 70 až 80 dní, ale nespecifikoval její trasu.

Shaid Qandi

Teherán tvrdí, že zvyšování své námořní přítomnosti v mezinárodních vodách je částečně motivováno potřebou chránit íránské lodě před somálskými piráty. To je důvod, proč byly loni íránské lodě nasazeny v Indickém oceánu a Adenském zálivu. V únoru 2011 poprvé v historii Írán vyslal dvě námořní lodě do Středomoří skrze Suezský průplav. Vzestup námořních aktivit Íránu přichází uprostřed zhoršujících se vztahů se Západem. Jeho vztahy se Saúdskou Arábií jsou ve špatném stavu a zhoršují se po tom, co Amerika obvinila Teherán ze spiknutí s cílem zavraždit Saúdského velvyslance ve Washingtonu. Jako by toho nebylo dost, vztahy se mezi Teheránem a Rijádem zhoršily poté, co se státy EU dohodly na uvalení sankcí na íránský export ropy kvůli jadernému programu Íránu. Na oplátku Teherán ujistil Evropskou unii, že nemá strach ze sankcí a že EU bude ten, kdo bude trpět. Nicméně Saúdská Arábie se rychle nabídla, že nahradí prodlení v dodávkách ropy do Evropy. Teherán na to vyzval Rijád, aby to zvážil a že považuje tento krok za nepřátelský. Ropné embargo EU zvýšilo napětí v Hormuzském průlivu, což je zásadní spojení ropy mezi Perským a Ománským zálivem. Írán již v minulosti pohrozil, že tento průliv zablokuje.

Částečný překlad článku War of nerves: Iran’s warships arrive in Saudi Arabia http://rt.com/news/saudi-iran-navy-jeddah-533/

Zdroj:http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/valka-nervu-iranske-valecne-lode-dorazily-do-saudske-arabie