Izraelsky predstavitel: Utok na Iran musi prist do leta


Samozřejmě nikdy nebyla diskuze o tom, jestli je útok Izraele na Írán odůvodněný na základě legálního íránského civilního jaderného programu. Otázky se raději točí okolo toho, jak špatná by byla nevyhnutelná odplata a jak moc velké škody by Izrael způsobil jadernému programu.

Izraelští úředníci varují, že do léta by mohl být íránský jaderný program přesunut do podzemí (následek desetiletí hrozeb Izraele) a tak by bylo zcela nemožné provést útok. Yiftah Shapir z univerzity v Tel Avivu tvrdí, že by útok vyžadoval sérii masivních útoků po dobu dvou až tří týdnů, nebo měsíce, aby byla zničena íránská zařízení na obohacování uranu. Jiní argumentují, že jsou tato zařízení tak odolná, že by i takové útoky nefungovaly a způsobily by jen povrchní poškození. Panuje však všeobecná shoda, že pokud by útok nepřišel do léta, pak by nepřišel vůbec.

Pokud by takový útok nastal, tak by samozřejmě spustil regionální válku, takovou, která by téměř jistě vtáhla i Spojené státy. Odplata vůči Izraeli by byla značná díky tomu, že se Írán zásobuje konvenčními raketami již od dob Reaganovy vlády. A samozřejmě je celý íránský jaderný program výhradně civilního charakteru. Spekulace ohledně programu tvrdí, že vývoj jaderných zbraní Íránu je kompletně oddělený od civilního programu,pak by tedy útok na známá zařízení neměl žádnou strategickou hodnotu.

Je možné, že výhrůžky Izraele tlačí na mezinárodní společenství, aby uvalilo stále více a více sankcí proti regionálnímu soupeři.

Překlad článku Israeli Officials: Attack on Iran Must Come ‘By Summer’ http://news.antiwar.com/2012/01/30/israeli-officials-attack-on-iran-must-come-by-summer/

Zdroj: http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/izraelsky-urednik-utok-na-iran-musi-prijit-do-leta