India zaplatí Iránu za ropu zlatom


India je prvým zákazníkom Iránu ktorý bude platiť za ropu zlatom namiesto US dolárov. Čína bude pravdepodobne nasledovať Indiu. India a Čína berú okolo jedného milióna barelov denne, čo je asi 40 percent z 2.5 miliónov exportu ropy Iránu.

 - India zaplatí Iránu za ropu zlatomObchodovaním v zlate India a Čína umožnia Iránu obísť prichadzajúce zmrazenie účtov Iránu a embargo na ropu zavedené Európskou Úniou, ktorá brala asi 20 percent iránského exportu ropy.

Predpokladá sa, že tieto obrovské obchody ovplyvnia cenu zlata smerom hore a naopak spôsobia pokles ceny amerického dolára. India ročne kupuje od Iránu ropu za približne 12 milárd dolárov, alebo 12 percent indickej spotreby.

Keď minulého týžňa bola Indická delegácia dohadovať obchod z dôvodu predpokladu sankcií, tak sa vedelo, že sa dohodli na rupiách a jenoch. Zmena na zlato bola utajovaná.

India a Čína odmietli americko-európske sankcie a Turecko bude rešpektovať sankcie uvalené jedine Bezpečtnostnou radou OSN. Vzhľadom na to, že Rusko a Čína majú právo veta v BR OSN, a India, Pakistan a Čína sa nevyjadrujú záporne k Iránskému jadrovému programu, tak je táto cesta viacmenej neschodná.

Sankcie EÚ budú veľmi málo vplývať na export ropy Iránu, keďže obchody pôjdu cez Indické a Turecké banky.

Nemecký politický analytik Christoph R. Horste povedal RT, že vzhľadom na ekonomickú situáciu sa môže ekonomické embargo obrátiť proti EÚ, zatiaľ čo Irán bude pokračovať v biznise. Horstel bol na konferencii v Berlíne, kde námestník ministra hospodárstva Iránu povedal: „V poriadku. Nechcete náš tovar? Číňania chcú.“

Ind Neil Padukone hovorí, že sankcie posilnia krajiny BRIC, ktoré plánujú postaviť nezávislé korporačné entity bez orientácie na západné trhy.

Jednostranné sankcie zavedené EÚ rovnako odmieta Bielorusko.

Záver

Každá minca má dve strany. A v tomto novovznikajúcom multipolárnom svete, dúfajme, sa môže všetko stať dvojsečnou zbraňou, ktorou sa môže útočník sám poraniť viac ako jeho cieľ. A môže sa stať, že po tom, ako celý svet dôkladne naštudoval konšpiračné teórie, tak klasické ťahy establišmentu stratia na efektivite keďže absentujú kreativitu. Počítajte s tým, že establišment je pod brutálnym tlakom zvonku i z vnútra, čoho znakmi sú zavádzanie cenzúry, policajného štátu a odovzdanie moci do rúk armáde. A ten kto je pod tlakom robí chyby. A tých bolo od 9-11 neúrekom.

Juraj Smrek
Zdroj:  http://dolezite.sk/India_zaplati_Iranu_za_ropu_zlatom_3.html#ixzz1kTIuX7dH