Spravy 20. januara 2012, 10:00


Oddiel lodí ruskej Tichomorskej flotily začal  v tomto roku prvý sprievod karavany obchodných lodí v Arabskom mori, kde sú časté útoky pirátov. Sprievod bol zostavený v nedeľu a teraz smeruje „koridorom bezpečnosti“ do prístavu určenia. Ruský oddiel v zložení medzinárodných síl dorazil do oblasti Adenského zálivu vlani v decembri. V priebehu niekoľkých mesiacov budú vojnové lode zaisťovať bezpečnosť plavby v oblasti Afrického rohu.
Skupina vojensko-námorných síl USA na čele s lietadlovou loďou Abraham Lincoln dorazila do Arabského mora, kde zotrvá v bojovej pohotovosti spolu s lietadlovou loďou Carl Vinson. Lietadlová loď John C. Stennis opustila región pred niekoľkými dňami. Pentagon vyhlásil, že prítomnosť v okolí Perzského zálivu naraz dvoch lietadlových lodí nie je akousi výnimkou a je spojená s vyostrením situácie okolo Iránu. Už dvakrát v poslednom poldruha roku dve lietadlové skupiny lodí sú súčasne  v oblasti zálivu.
Irán poskytuje pomoc Sýrie v exporte ropy mimo embarga na jej dodávky do USA a krajiny EÚ. Vyše 100 tisíc ton sýrskej ropy prepravili do Iránu minulý mesiac. Ako sa predpokladá ropa sa predáva ako iránska a zisky sa vracajú do Sýrie. Na odpoveď na obvinenia Irán vyhlásil, že neexistujú medzinárodné sankcie voči Sýrii, ktoré Irán musí dodržiavať. Predtým sýrski mocenskí predstavitelia sa delili plánmi obchodovania ropou cez Rusko.
Ozbrojené sily USA plne pripravené na akcie v prípade zablokovania Hormuzského prielivu Iránom. Vyhlásil to minister obrany USA Leon Panetta. Skôr Washington varoval, že nedovolí uzavrieť prieliv, cez ktorý sa prepravuje tretina ťaženej vo svete ropy. Na čelenie Iránu USA disponujú 15-tisícovým armádnym zoskupením rozmiestneným v Kuvajte, práporom námorných pešiakov a tiež výsadkárskou skupinou lodí vrátane vrtuľníkovej lode a dvoma skupinami lietadlových lodí. V ich zložení sú dve atómové lietadlové lode, raketové krížniky a mínonosky.
USA navrhujú Indii spoločné vytvoriť protiraketový systém. O možnosti takej spolupráce vyhlásil predstaviteľ ministerstva obrany USA.Podľa neho Washington už teraz je ochotný spoločné s indickými partnermi pracovať nad protiraketovým štítom. USA takisto chcú zvýšiť export zbraní do Indie a sú zainteresované na spoločnej výrobe nových zbraní. Jedným z takých smerov v tejto sfére sa môže stať vypracovanie spoločného systému PRO.
Rusko sa zbavuje cenných amerických papierov. Rusko pokračuje v znížení svojich investícií do amerických cenných papierov. Svedčia o tom zverejnené v stredu údaje ministerstva financií USA.Podľa tohto rezortu v novembri minulého roka ruský balík stál 89,7 miliardy dolárov. Je to takmer o 2,5 miliardy menej, ako v októbri. Zníženie ruských investícií do amerického hospodárstva trvá prinajmenšom rok. V novembri roka 2010 činili 167,3 miliardy dolárov.
http://slovak.ruvr.ru/news/2012/01/20/